(ГАЛЕРИЈА) Раскошната претседателска палата на Ердоган

Отоманските султани може да му позавидуваат. Ваква палата немал ниту Суљеман Величествениот. Ви ја прикажуваме палатата на „новиот турски султан“ Ердоган Први, која официјално чинеше 615 000 000 € (615 милиони […]

» Read more

Фејсбук и Твитер времено блокирани во Турција

Социјалните мрежи Фејсбук и Твитер се блокирани времено во Турција поради споделувањето на фотографии и видеа од вчерашната експлозија во Анкара, како и од жртвите. Во вчерашната експлозија, во преполниот со народ […]

» Read more

Анкара: Амбасадорот на Австралија бил во близина на синоќешната експлозија

Амбасадорот на Австралија во Турција синоќа бил во своето возило и се нашол на само неколку метри од експлозијата во Анкара, во која беа убиени 35 лица, соопшти австралиската министерка […]

» Read more

ЕУ и Турција постигнаа договор за бегалската криза

Челниците на Европската унија по повеќечасовни преговори утринава во три часот во Брисел ја завршија средбата со Турција посветена бегалската криза и договорија принцип на заеднички договор за управување со […]

» Read more

Пет лица загинаа, а десетина се повредени во бомбашки напад во Анкара

Најмалку пет лица загинаа, а десет се повредни во бомбашки напад во главниот град на Турција, Анкара. Како што јавуваат локалните власти, бомбата експлодирала од автомобил што во моментот се движел. […]

» Read more

3 милијарди евра од ЕУ за Турција за справување со бегалската криза

Турција ќе добие помош од 3 милијарди евра од Европската унија за справување со бегалската криза. Сумата, која е главно наменета за бегалските кампови во Турција, може и дополнително да […]

» Read more

(ВИДЕО) Русија го објави летот на соборениот Су-24: Tурскиот авион влегол во Сирија и нападнал

Руското министерство за одбрана ја обелодени шемата на движење на соборениот авион Су-24 во Сирија. Според Русија, авионот и покрај убедувањата од турска страна не го повредил воздушниот простор на […]

» Read more
1 2