(КОЛУМНА) Сизифови маки

По завршувањето на летните одмори, СЈО повторно е ставено во погон и работи во полна пареа чешлајќи ги криминалните активности на мафијашката структура на власт. Меѓутоа недостатокот на специјално судско […]

» Read more

Странците прават листа на некорумпирани судии за предметите од СЈО?

Партиски извори на „Слободен печат“ брифираат дека странците подготвувале листа на некорумпирани судии и без никаква политичка заднина, кои би можеле, да ги водат предметите кои ги отвора Специјалното јавно […]

» Read more

Прес на СЈО во 10 часот

Специјалното јавно обвинителство денеска во 10 часот ќе одржи прес конференција  известуваат од ова обвинителство. Во најавата не се истакнува на која тема ќе говори специјалната обвинителка Катица Јанева, ниту […]

» Read more

Шкариќ: Иванов со подла игра му ги зароби сведоците на СЈО

Skaric

Претседателот Иванов ништо не го спречува, ако загусти, повторно да ги помилува овие 22 лица за кои оценил дека се политички експонирани, вели професорот по уставно право Светомир Шкариќ “Претседателот […]

» Read more

Специјалното јавно обвинителство денеска во 11 часот ќе отвори нов случај

За денеска во 11 часот во канцелариите на Специјалното јавно обвинителство закажана е конференција за медиумите. Се очекува СЈО да соопшти дел од резултатите на уште една предистражна постапка. СЈО […]

» Read more

Кривичниот суд во Скопје одреди притвор за осомничен во „Транспортер“

Кривичниот суд во Скопје му одреди притвор на еден осомничен во Транспортер- истрага која ја објави Специјалното обвинителство, поврзана со финансиски криминал за превоз на ученици во Битола. На уште […]

» Read more

„Транспортер“ – Нова истрага на СЈО

Градоначалникот на Битола Владимир Талески заедно со претседателот на комисијата за јавни набавки направиле 81 кривично дело претплатувајќи го превозот на ученици во Битола, објави специјалното обвинителство. Имено, сега веќе […]

» Read more

ЕУ: Сите партии да ја поддржат работата на СЈО

Вашингтон, Брисел и Лондон едноглaсни – одлуката на шефот на државата сериозно ја доведува во прашање заложбата за владеење на правото во земјава. Меѓународната заедница во првичните реакции изрази сериозна […]

» Read more

Заев: Ќе објавуваме „бомби“ доколку Уставниот суд го укине СЈО

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, најави дека ќе продолжи со објавување на „бомбите“, доколку Уставниот суд го укине Специјалното обвинителство. Ваквата најава доаѓа откако дел од медиумите објавија дека на […]

» Read more
1 2 3 4