Ве заболе вас за Портата

Малку е смешно, а многу лицемерно што токму шарањето по Триумфалната порта ги разбранува страстите и го разбуди револтот на наводните душегрижници за културно-историското наследство и жестоките противници на модерното […]

» Read more

Тотален стриптиз на ВМРО-Помилувана

Свесно туркајќи ја земјата кон граѓанска војна, Груевски ја одигра и „картата Иванов“. Занимливо, Украина ја слушнавме во три последователни изјави во ист ден: во неговото телевизиско обраќање, во сомнабулното […]

» Read more

Орав за медиумите: Нема правично известување, нема целосен пристат до јавни информации, независноста на регулаторното тело не е запазена…

Конференција „Поддршката од ЕУ за слободата на говорот и слободата на изразувањето“ се одржува денеска во Скопје како последователен настан на регионалната „Speak Up“ конференција што во ноември лани се […]

» Read more

(ВИДЕО) Заев: СДСМ нема да учествува на овие лажни избори

СДСМ нема оди на избори, објави лидерот на партијата Зоран Заев, на прес конференција по распуштањето на парламентот. „Без слободни избори нема слобода. Еден човек, еден глас. Овој принцип требаше […]

» Read more

(KOЛУМНА) Крстопат

Доколку Претседателството на ДУИ наместо во четвртокот, одлуката за повлекување на своите министри од владата ја донесеше наредната ден, веројатно прво нешто што би ни паднало на памет е дека […]

» Read more

(КОЛУМНА) Паралелна држава

Сакале ние или не лудилото наречено политичка криза на крајот на денот ќе мора да заврши, меѓутоа многу важен е крајниот епилог на целава ситуација, односно дали од политичката криза […]

» Read more

(КОЛУМНА) Рано е за плачење

Минатата недела, Жената што има увид во доказите силно ги возбуди луѓето што имаат увид во своето злосторничко здружување. Жената им порача дека, со оглед на доказите, нивниот злосторнички здружен […]

» Read more

(КОЛУМНА) Тероризмот и десничарскиот популизам одат рака под рака

Секогаш кога хаосот и заканите од тероризам стануваат толку силни и страшни, се јавуваат „месии“ кои ветуваат спас и сигурност од варваризмот на терористите, но под само еден услов: Слободата да […]

» Read more

Могерини, Валс, Столтенберг: Нападите во Брисел се многу тажен ден за Европа, ние сме во војна

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини изјави дека денеска е тажен ден за Европа по нападите во Брисел. Ова е многу тажен ден за Европа. […]

» Read more
1 2 3