Протести во Рејкјавик со барање за оставка на премиерот на Исланд

Неколку илјади демонстранти се собраа синоќа пред зградата на Парламентот во Рејкјавик, со барања за оставка на премиерот Сигмундур Гунлаугсон. Протестите беа организирани откако неговото име се најде меѓу политичките […]

» Read more

Што ќе се случи ако Доналд Трамп стане претседател на САД?

Веројатноста дека Доналд Трамп би можел да стане следен претседател на САД, е се поголема, по водството во внатрепартиските избори кај Републиканската партија. Според многумина тоа би било вистински кошмар […]

» Read more

Пет лица загинаа, а десетина се повредени во бомбашки напад во Анкара

Најмалку пет лица загинаа, а десет се повредни во бомбашки напад во главниот град на Турција, Анкара. Како што јавуваат локалните власти, бомбата експлодирала од автомобил што во моментот се движел. […]

» Read more

Трамп водеше на анкетите, но Тед Круз победи во Ајова

Внатрепартиските избори во Републиканската и Демократската партија во САД започнаа со голема жестина. За многумина изненадување беше синоќешната победа на сенаторот од Тексас, Тед Круз, пред Доналд Трамп, но за […]

» Read more

Како би можел да заврши животот на Земјата?

Крајот на светот може да биде токму резултат на човечките активности, смета познатиот астро-физичар Стивен Хокинг. Според него, научните и технолошките пронајдоци, оставаат можност човештвото да се уништи самото себе. […]

» Read more

Колку територија изгуби ИСИС во 2015-та?

Терористичката организација ИСИС, во 2015-та имаше огромни загуби, како резултат на руските бомбардирања, но и на копнената офанзивата на курдската, ирачката и сириската армија. Исламска Држава имаше окупирано огромна територија […]

» Read more

Неверојатни мали градови кои мора да ги посетите

Посетувањето на мали градчиња има сопствен шарм и честопати знае да биде релаксирачки. Насекаде во светот постојат мали градови со прекрасен пејсаж и голем избор на активности за туристи. Критериум […]

» Read more
1 2 3 6