(ВИДЕО) Над 1000 американски тенкови во одбрана на Полска од евентуална инвазија од Русија

Деновиве во Полска пристигнаа преку 4.000 американски војници, како и над 10.000 оклопни возила, хамвија, транспортери и тенкови, кои во полна воена подготвеност симулираат одбрана на Полска и балтичките земји […]

» Read more

САД со осуда на македонската влада за корупција

Во новиот извештај на американскиот Стејт департмент се обвинува македонската влада за неуспех целосно да го почитува „владеењето на правото“, при што се наведува високо ниво на корупција, протекција и […]

» Read more

Амбасада на САД: Изјавата на претседателот покренува сериозна загриженост за владеењето на правото

Бараме повеќе детали и појаснување. Сепак, изјавата на претседателот покренува сериозна загриженост околу заложбата на Македонија за владеење на правото.

» Read more

ЕУ и САД ги повикаа лидерите да ги спроведат договорот од Пржино

На 6. април беше пропуштена можноста да се создадат услови за кредибилни избори. Затоа Европската Унија и САД ги повикаа политичките лидери да ги спроведат политичките договори од Пржино и […]

» Read more

Победи на Берни Сандерс и Тед Круз во Висконсин

Берни Сандерс издвијува победа кај Демократите, а Тед Круз кај Републиканците во сојузната американска држава Висконсин. Пред клучните избори во Њујорк за Демократите, Берни Сандерс, победи уште еднаш по шести […]

» Read more

Веќе се поизвесно дека Клинтон ќе победи кај Демократите, а Трамп кај Републиканците

Вчерашните внатрепартиски избори во 6 сојузни држави во САД веќе наговестија кои ќе бидат следните претседателски кандидати и кај Демократите и кај Републиканците. Кај Демократската партија работите се веќе многу поизвесни. […]

» Read more

Берни Сандерс со изненадувачка победа во Мичиген

Иако сите анкети навестуваа победа на Хилари Клинтон, сепак во сојузната држава Мичиген, која носи дури 99 делегати, победи Берни Сандерс, вториот најсериозен кандидат за претседател кај Демократите. Иако на конечната […]

» Read more

Кој претседателски кандидат во САД има најдобар веб сајт?

Во САД во полн ек се одвиваат внатрепартиските избори во Републиканската и Демократската партија. Вкупно 6 кандидати останаа како најсериозни претенденти за најмоќната позиција на светот, и тоа двајца кај […]

» Read more

(ВИДЕО) Погледнете како Доналд Трамп го направија пепел на последната телевизиска дебата

Последната телевизиска дебата на Fox News која се одржуваше во Детроит помина во знакот на здружени напади на републиканските кандидати против Доналд Трамп, кој моментално е во водство кај Републиканците. […]

» Read more
1 2 3