Црна Гора: Русија да не се меша во внатрешни прашања

Одлучувањето за потврдата за полноправно членство е во домен на институциите на Црна Гора, пред сè, на Собранието, реагираше црногорското министерство за надворешни работи на повикот на Москва да се […]

» Read more

(ВИДЕО) Франција и Русија постигнаа договор заеднички да се борат против Исламска Држава во Сирија

Францускиот претседател Франсоа Оланд и рускиот Владимир Путин договорија начелна соработка за уништување на Исламска Држава. Првично е договорена соработка кон размена на разузнавачки податоци за распоредот на силите на […]

» Read more

Генералштабот на руската армија реши да го зголеми бројот на авиони во Сирија

Генералштабот на руската армија реши да го зголеми бројот на авиони во Сирија. Одлуката е донесена како резултат на уривањето на рускиот бомбардер Су-24, од страна на турската авијација, поради […]

» Read more

(ВИДЕО) Русија го објави летот на соборениот Су-24: Tурскиот авион влегол во Сирија и нападнал

Руското министерство за одбрана ја обелодени шемата на движење на соборениот авион Су-24 во Сирија. Според Русија, авионот и покрај убедувањата од турска страна не го повредил воздушниот простор на […]

» Read more

(ГАЛЕРИЈА) Ова се руските стратешки бомбардери кои го срамнија со земја сирискиот град Рака

Кога сакате да уништите прецизно одбрани цели праќање мали но брзи авиони, таканаречени ловци, кои ги уништуваат целите со многу голема прецизност. Но, кога сакате да уништите цел град праќање […]

» Read more

Путин никогаш не изјавил: „Господ ќе реши дали да им прости на терористите, јас треба само да ги испратам кај него“.

Многу медиуми кај нас, вчера се истрчаа, и со цел да бидат интересни и сензационални, објавија наводна изјава на Путин, каде тој рекол: „Господ ќе реши дали да им прости […]

» Read more

Сирискиот град Рака, упориштето на ИСИС, вечерва изгледа полошо од Берлин во 1944-та

Тешките руски бомбардери започнаа досега невидено силно бомбардирање на сирискиот град Рака, кој се смета за упориштето на ИСИС и главен град на Исламската Држава. Според руските медиуми и некои […]

» Read more

Руските атлетичари суспендирани од сите натпревари поради огромен допинг скандал

Светската Атлетска Федерација, на нивниот веб сајт објави дека Русија е исклучена на неодредено време од сите натпревари во атлетика. Ова значи дека можеби на руските атлетичари нема им биде […]

» Read more
1 2 3