(ФОТО) Крваво црвена фонтаната на Александар

Движејќи се кон Собрание, демонстрантите истурија црвен прашок во водата на фонтаната на споменикот „Воин на коњ”.  Активистите велат дека црвената боја ги симболизира жртвите на режимот. Претходно тие со […]

» Read more

Израелските медиуми пишуваат за провизијата и протестите во Македонија

„Има иднина“ на Владимир Лазаревиќ денеска испрати соопштение во кое известува дека медиумите во Израел започнале да ја истражуваат приказната за коруптивниот скандал во кој е инволвиран аболицираниот нивни граѓанин […]

» Read more

Албанскиот опозициски совет најави протести секој ден пред Владата

Денот Де – за правда, достоинство и демократија, под ова мото се одржа протестот организиран од Опозицискиот совет на Албанците, на кој присуствуваа неколку илјади демонстранти. Пред Владата на присутните […]

» Read more

Заев: Мoжат да прават што сакаат, но да не исплашат не можат !

Опозицискиот лидер порача дека апсењето на демонстранти нема да ги заплаши и дека протестите ќе продолжат. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев денешното приведување и одредување куќен притвор за двајца членови […]

» Read more

(ГАЛЕРИЈА) Втор ден масовни граѓански протести во Кавадарци

Денеска, втор ден по ред граѓаните на Кавадарци повторно масовно излегоа на протест против одлуката за аболиција на Иванов. Ви ги пренесуваме нивните барања: Ние, граѓаните и граѓанките на Кавадарци, […]

» Read more

Масовен протест на граѓанската асоцијација „Протестирам” во Кавадарци

Мирно и достоинствено вечерва кавадарчани излегоа на протест против одлуката на претседателот Иванов за помилување. Дадоа  поддршка на Специјалното јавно обвинителство и побараа да одговараат сите кои направиле криминал. „Нема […]

» Read more

„Не ве амнестираме“, порачаа граѓаните на вечерашните мирни и масовни протести

Во мирна атмосфера, со извици „Оставка“, „Никола на робија“ и „Не ве амнестираме“, пред зградата на Владата заврши денешниот протест на граѓаните против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да помилува […]

» Read more

(ВИДЕО) Поддршка од Њујорк на протестите во Македонија

Откако против одлуката на Иванов за помилување политичари се кренаа на масовни протести граѓаните од Скопје, Битола и Струмица, Македонците кои живеат во Њујорк, во Централ парк изглегоа со поддршка […]

» Read more

(ВИДЕО) Братот на уредничката Лидија Богатинова е напаѓачот кај Триумфална порта

Провокаторот кој синоќа нападна и удри девојка е брат на уредничка на една национална телевизија која ги брани политиките на власта. Тој без никаква најава излезе од зад портата и […]

» Read more
1 2