Хан: Важно е да има избори прифатени од меѓународната заедница

Еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување Јоханес Хан за Радио Слободна Европа изјави дека во Македонија е важно да се одржат избори кои ќе бидат прифатени од меѓународната […]

» Read more

ФРОДЕМ: Потписот на Трајко Вељаноски правнички не значи ништо

„ФРОДЕМ најостро реагира на суспендирањето на договорот од „Пржино“ од страна на Емил Димитриев, кој противправно се стави во позиција на времен премиер кој поништува поединечни акти и одлуки. Владата […]

» Read more

Заев: Ако се укине СЈО, ќе продолжиме со бомбите

Тој ги прашува Мијалков, Груевски и Јанкулоска зошто се уште не ги предале прислушуваните материјали Опозицискиот лидер Зоран Заев денеска на новинарско прашање одговори дека доколку Специјалното јавно обвинителство се […]

» Read more

Орав за медиумите: Нема правично известување, нема целосен пристат до јавни информации, независноста на регулаторното тело не е запазена…

Конференција „Поддршката од ЕУ за слободата на говорот и слободата на изразувањето“ се одржува денеска во Скопје како последователен настан на регионалната „Speak Up“ конференција што во ноември лани се […]

» Read more

Хојт Брајан Ји порачува спроведување на фер и демократски избори за подршка на Евроатланските интеграции

Спроведување на фер и демократски избори со цел подршка на македонските евроатлански интеграции е клучната порака која американскиот помошник државен секретар Хојт Брајан Ји им ја пренел на лидерите на […]

» Read more

Хојт Ји ќе ја посети Македонија, на агендата СЈО и договорот од Пржино

Заменик помошникот државен секретар во американскиот Стејт Департмент Хојт Ји в четврток ќе престојува во Македонија. Тема на неговите средби со македонските политичари ќе биде исполнување на договореното во Пржино, […]

» Read more

Американска амбасада: разговорите за медиумите ќе продолжат

Американската амбасада вели дека САД и Европската унија ќе продолжат да дискутираат со политичките партии за прашањето за медиумите. Ова е одговорот кој амбасадата го испрати до НОВА на прашањето […]

» Read more

Европратениците Ховит, Вајгл и Кукан: Потребен е нов датум за избори

Европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и Ричард Ховит попладнево во Скопје ќе ги почнат средбите со партиските лидери за да помогнат да се утврди нов датум за избори, откако САД […]

» Read more
1 2 3 4