Нова неизвесна преговарачка недела, нема договор за законот за влада и специјално обвинителство

Уште една неизвесна преговарачка недела ја очекува Македонија од утре. Иако досега целиот процес на преговори, за најважните работи договорени во Пржино, требаше да биде завршен, политичките партии сè уште […]

» Read more

Зошто пропаднаа синоќешните преговори во Пржино?

Повторно маратонски преговори од 12 часа со посредство на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, и повторно без договор. Која беше причината поради која лидерите на четирите најголеми политички партии, синоќа […]

» Read more

(КОЛУМНА) Избори 2016

Еднo прашањата за кое што треба да размислува опозицијата е како големиот револт на граѓаните да го преточи во изборен резултат, односно како да ги мотивира граѓаните кој се незадоволни […]

» Read more

Емотивниот говор на Ван Хојте пред македонската јавност

Говорот, кој посредникот во преговорите за надминување на политичката криза, Питер Ванхојте го искажал во средата, иако краток е задолжителен за секој политичар, службеник, но и новинар, активист и било […]

» Read more

Зошто Груевски бара 20 пратеници од Дијаспората?

Дали можеби ве изненади вчерашната изјава на премиерот Груевски, дека барањата на ВМРО-ДПМНЕ, за новиот изборен законик, се да има 20 пратеници од дијаспората? Вчерашната изјава на Никола Груевски, дека […]

» Read more

Најинспиративните политички говори во историјата

Сеуште постои дебата за тоа кои политички говори оставиле најсилен белег и влијание во светската историја. Сепак, помеѓу научниците кои ја изучуваат политиката, постои одредена согласност дека овие говори без […]

» Read more

Како изгледа предлог законот за специјален обвинител

„Целта на предложенииот закон е целосно да го уреди прашањето за гонење на кривичните дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на неовластено следење на комуникациите“ – е текст од […]

» Read more
1 2 3 4