Шкариќ за Фактор: Одлуката на Иванов ќе падне, таа е незаконска!

Skaric

Професорот Светомир Шкариќ за порталот Фактор објаснува дека одлуката за аболиција е незаконска. „Македонскиот  претседателот Ѓорѓе Иванов  се одлучил на мерката аболиција а не на  мерката помилување.  За да може […]

» Read more

Ховит : Итен состанок во Брисел по одлуката на Иванов за амнестија и аболиција

Кршењето на Договорот од Пржино ќе има сериозни последици, изјави денеска за „Мета“, европратеникот Ричард Ховит, кој посредуваше во носењето на Договорот од Пржино. – Политичарите во Брисел итно ги […]

» Read more

Амбасада на САД: Изјавата на претседателот покренува сериозна загриженост за владеењето на правото

Бараме повеќе детали и појаснување. Сепак, изјавата на претседателот покренува сериозна загриженост околу заложбата на Македонија за владеење на правото.

» Read more

Кривичниот совет при Основен Суд Скопје 1 ќе одлучува за пасошот на Јанкуловска

Кривичниот совет на Основен Суд Скопје 1, денеска, според најавите треба да одлучи дали ќе им ги одземе патните исправи на екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, на двајца […]

» Read more

ДУИ излегува од Владата, Ахмети ги повлекува сите министри и заменици

 Централното раководство на ДУИ вечерва одлучи да ги повлече своите актуелни претставници од извршната власт на Република Македонија, соопшти партијата. „Претседателството, исто така, ги потврди статутарните права и ги делегира […]

» Read more

Ванхауте: Честитам, сега од ЕУ сте оддалечени 10 светлосни години

Белгискиот експерт Питер Ванхауте ја искоментира одлуката на Уставниот суд на Твитер. After today's decision of the Constitutional Court: pic.twitter.com/2MNRO06WIg — Peter Vanhoutte (@peter_vanhoutte) March 16, 2016 „Честитам. Вашата оддалеченост […]

» Read more

Уставен во 9 часот ќе одлучува за помилување на изборните криминалци

Уставниот суд на Македонија на седница закажана за денеска во 9 часот ќе решава за иницијативата за измени на Законот за помилување. Станува збор за измени кои на претседателот на државата […]

» Read more

Протест пред Уставниот суд, се бара оставка од петте уставни судии

За петте судии од Уставниот суд, Уставот има иста вредност како и тоалетната хартија- ваква порака испратија на денешниот протест граѓанските активисти, кои откако своите ставови во пишана форма ги […]

» Read more
1 2