Прес на СЈО во 10 часот

Специјалното јавно обвинителство денеска во 10 часот ќе одржи прес конференција  известуваат од ова обвинителство. Во најавата не се истакнува на која тема ќе говори специјалната обвинителка Катица Јанева, ниту […]

» Read more

Шкариќ: Иванов со подла игра му ги зароби сведоците на СЈО

Skaric

Претседателот Иванов ништо не го спречува, ако загусти, повторно да ги помилува овие 22 лица за кои оценил дека се политички експонирани, вели професорот по уставно право Светомир Шкариќ “Претседателот […]

» Read more

Директорот на Македонски Телеком бил сопственик на мистериозната „Ексико“

БИРН ги открива лицата и фирмите кои учествувале во формирањето и работата на „Ексико“, најуспешниот македонски оф-шор. Освен Жарко Луковски и помошник министерот во МВР, Небојша Стајковиќ, се провлекуваат и […]

» Read more

„Нема правда, нема мир! , Шутка не ти бега Никола,“ ечеше вчера од градскиот плоштад во Кавадарци

„Нема правда, нема мир! , Шутка не ти бега Никола,“ ечеше вчера од градскиот плоштад во Кавадарци, а десетина јајца завршија во фасадата и прозорците од општинската зграда. И четвртиот […]

» Read more

САД со осуда на македонската влада за корупција

Во новиот извештај на американскиот Стејт департмент се обвинува македонската влада за неуспех целосно да го почитува „владеењето на правото“, при што се наведува високо ниво на корупција, протекција и […]

» Read more

Ховит : Итен состанок во Брисел по одлуката на Иванов за амнестија и аболиција

Кршењето на Договорот од Пржино ќе има сериозни последици, изјави денеска за „Мета“, европратеникот Ричард Ховит, кој посредуваше во носењето на Договорот од Пржино. – Политичарите во Брисел итно ги […]

» Read more

Кои се Македонците со сметки и фирми во Панама

Вечерва протече најголемата дата база на податоци за компании досега со податоци од Панама која изложи фирми и финансиски тајни на светски лидери, политичари, јавни службеници, бизнисмени, луѓе од шоу […]

» Read more

30 дневен притвор за началникот на 5 управа на МВР Горан Грујевски

30 дена доби му одреди  Кривичниот суд на Горан Груевски, првоосомничен во случајот „Тврдина“. Судот го уважил барањето на Специјалното јавно обвинителство за изрекување на мерката притвор поради основано сомневање […]

» Read more

СДСМ: Вистинскиот отчет на Груевски по промените, ќе ги врати сите украдени пари

Социјалдемократскиот сојуз му порачува на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ кој вечерва одржува конгрес за отчет на партијата, дека вистински промени во Македонија доаѓале по изборите. – Единствен резултат преточен во дела […]

» Read more
1 2