Брисел: Се надеваме дека оваа недела ќе се одржи лидерска средба за изборите

Брисел се надева дека оваа недела ќе се одржи лидерска средба на која партиите ќе поведат иницијатива за договор за организирање на фер избори. Од Европската комисија велат дека се во […]

» Read more

Хајндл во Скопје, расплетот на кризата во фото-финиш?

  Хајндл доаѓа во Македонија. Специјалниот германски пратеник во вторник ќе се обиде да даде солуции за решавање на политичката криза, откако два пати веќе ги ислуша политичките лидери. Тој, […]

» Read more

(ВИДЕО) Сугарески: Аболираните криминалци сигурно нема да побараат укинување на аболицијата од Иванов

Криминалната врхушка со помош на ДУИ носат некаков закон за помилување. Ние не сме за закон за помилување, туку за целосно укинување на аболицијата на сите криминалци, рече синоќа пред […]

» Read more

Вајгл, Кукан и Ховит: Новиот состав на Владата е ризик за распаѓање на Договорот од Пржино и го загрозува реформскиот процес и евроатлантската перспектива

Тројцата европарламентарци Ричард Ховит, Иво Вајгл и Едвард Кукан кои посредуваа во постигнувањето на Договорот од Пржино денеска во заедничка изјава ја изразија својата загриженост поради неуспехот на четирите партии […]

» Read more

(КОЛУМНА) Зошто кризата во Македонија има подлабоко онтолошко значење

За многумина можеби перцепцијата за моменталните општествено-политички случувања во Македонија, е дека тоа е само обичен судир на две антагонистички општествени групи, каде секоја се бори за својот интерес. Сепак, според мене, […]

» Read more