САД планираат поголем воен буџет за борба против ИД

Администрацијата на американскиот претседател Барак Обама за следната фискална година во рамки на воениот буџет ќе бара значително повеќе средства за борба против Исламска држава. – Во фискалната 2017 година […]

» Read more

Колку територија изгуби ИСИС во 2015-та?

Терористичката организација ИСИС, во 2015-та имаше огромни загуби, како резултат на руските бомбардирања, но и на копнената офанзивата на курдската, ирачката и сириската армија. Исламска Држава имаше окупирано огромна територија […]

» Read more

Убиени тројца лидери на ИСИС, меѓу кои и министерот за финансии

Американската авијација во воздушни напади, кон цели на ИСИС во Ирак, успеала да го ликвидира минитерот за финансии на Исламска Држава, како и уште двајца високи лидери на терористичката организација. […]

» Read more

И Велика Британија од денеска започна со бомбардирање врз цели на ИСИС во Сирија

Британското министерство за одбрана утринава потврди дека воени авиони од типот Торнадо, синоќа бомбардирале цели на ИСИС во Сирија. Инаку, дури доцна синоќа Британскиот Парламент ја одобри акцијата во Сирија […]

» Read more

Германија планира да испрати 1200 војници во борбата против ИСИС

Германските медиуми, од висок извор во германската армија, најавија дека Германија планира да испрати околу 1200 војници во борбата против ИСИС во Сирија. Германската канцеларка Ангела Меркел, најави дека Германија […]

» Read more

(ГАЛЕРИЈА) Ова се руските стратешки бомбардери кои го срамнија со земја сирискиот град Рака

Кога сакате да уништите прецизно одбрани цели праќање мали но брзи авиони, таканаречени ловци, кои ги уништуваат целите со многу голема прецизност. Но, кога сакате да уништите цел град праќање […]

» Read more

Џихадист уапсен откако го преминал Арктикот со велосипед

Исламист осомничен за тероризам го преминал Арктикот со велосипед за да влезе во Европа. Ирачанецот Мутар Мутхана, со уште неколку лица, пристигнал во руското пристаниште Мурманскс. Од таму, тие со […]

» Read more

Путин никогаш не изјавил: „Господ ќе реши дали да им прости на терористите, јас треба само да ги испратам кај него“.

Многу медиуми кај нас, вчера се истрчаа, и со цел да бидат интересни и сензационални, објавија наводна изјава на Путин, каде тој рекол: „Господ ќе реши дали да им прости […]

» Read more
1 2