Иванов ги повлече сите аболиции

Претседателот Иванов во пресрет на вечерашните протести ја повлече аболицијата за сите помилувани лица. Соопштението од кабинетот на претседателот Ви го пренесуваме во целост. Почитувани граѓани на Република Македонија, Изминаа […]

» Read more

Шкариќ: Иванов со подла игра му ги зароби сведоците на СЈО

Skaric

Претседателот Иванов ништо не го спречува, ако загусти, повторно да ги помилува овие 22 лица за кои оценил дека се политички експонирани, вели професорот по уставно право Светомир Шкариќ “Претседателот […]

» Read more

(ВИДЕО) Кавадарчани ги обоија лицата на Груевски и Иванов

Кавадарчани вчера масовно против неуставната аболиција и еднопартиските избори. Над 1000 граѓани на Кавадарци по петти пат синоќа излегоа на протест како дел од „Шарената револуција“. Нивните барања беа: НЕ за избори […]

» Read more

„Нема правда, нема мир! , Шутка не ти бега Никола,“ ечеше вчера од градскиот плоштад во Кавадарци

„Нема правда, нема мир! , Шутка не ти бега Никола,“ ечеше вчера од градскиот плоштад во Кавадарци, а десетина јајца завршија во фасадата и прозорците од општинската зграда. И четвртиот […]

» Read more

Ноје цирхер цајтунг: Иванов го исклучи штекерот, пучот на Претседателот го уништува кризниот менаџмент на ЕУ

Малкумина веруваа дека Иванов ќе се осмели „да го исклучи штекерот“ среде постапка против членови на политичката елита, пишува „Ноје цирхер цајтунг“. Весникот оценува: „Пучот“ на Претседателот го уништува кризниот […]

» Read more

ПИСМО ОД ЦРВЕНКОВСКИ ДО ИВАНОВ: Ниту ја барам, ниту ја прифаќам вашата „милост“

Поранешниот претседател Бранко Црвенковски бара од претседателот Ѓорге Иванов да ја повлече одлуката за негово аболирање.  Неговото писмо до Иванов го објавуваме во целост: Господине Ѓорге Иванов, Во вчерашниот број […]

» Read more

Шкариќ за Фактор: Одлуката на Иванов ќе падне, таа е незаконска!

Skaric

Професорот Светомир Шкариќ за порталот Фактор објаснува дека одлуката за аболиција е незаконска. „Македонскиот  претседателот Ѓорѓе Иванов  се одлучил на мерката аболиција а не на  мерката помилување.  За да може […]

» Read more
1 2