ЦО на СДСМ го овласти Заев да го продолжи процесот за излез од кризата

На седницата одржана вечерва, централниот одбор на СДСМ го поздрави исполнувањето на двата услови што ги постави партијата. „Се спречи одржување на криминални избори на 5 јуни и аболицијата целосно се […]

» Read more

Заев: Мoжат да прават што сакаат, но да не исплашат не можат !

Опозицискиот лидер порача дека апсењето на демонстранти нема да ги заплаши и дека протестите ќе продолжат. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев денешното приведување и одредување куќен притвор за двајца членови […]

» Read more

Заев од протестот: Се надевам на што поскоро заминување на оваа криминална структура

И вечерва протест, кој почна околу 18 часот кога граѓаните почнаа да се собираат пред просториите на Специјалното јавно обвинителство во Скопје во знак на поддршка за работата на оваа […]

» Read more

Заев: СДСМ ниту ќе учествува на избори на 5 јуни, ниту ќе ги дозволи

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од членот на Извршниот одбор на СДСМ, Благој Бочварски, претпладнето се сретна со амбасадорот на Кралството Холандија во Република Македонија, Ваутер Пломп. Тема на […]

» Read more

Заев: Ќе објавуваме „бомби“ доколку Уставниот суд го укине СЈО

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, најави дека ќе продолжи со објавување на „бомбите“, доколку Уставниот суд го укине Специјалното обвинителство. Ваквата најава доаѓа откако дел од медиумите објавија дека на […]

» Read more

Заев: Ако се укине СЈО, ќе продолжиме со бомбите

Тој ги прашува Мијалков, Груевски и Јанкулоска зошто се уште не ги предале прислушуваните материјали Опозицискиот лидер Зоран Заев денеска на новинарско прашање одговори дека доколку Специјалното јавно обвинителство се […]

» Read more

(ВИДЕО) Заев: Ги повикувам граѓаните да не излегуваат на избори на 5. јуни

Сите граѓанки и граѓани, сите граѓански организации и политички партии да не учествуваат на нелегитимните избори кои авторитарниот режим сака да ги одржи на 5-ти јуни, повика денеска опозицискиот лидер […]

» Read more

НА ЖЕШКА ЛИНИЈА: Могерини – Заев – Хан!

Брисел  бара  македонските политички партии во наредните денови и недели да  направат максимални  напори  за да се обезбедат  услови за  веродостојни избори, во интерес на земјата и нејзините граѓани. Од […]

» Read more

(ВИДЕО) Заев повика на широк фронт против Груевски

Македонија, заедно ја продолжуваме борбата за слобода, повикувам на широк граѓански фронт против Никола Груевски, во платформа за Слободна Македонија, политичките партии, НВО, професорите, вработени и невработени, синдикатите, сите борци […]

» Read more
1 2 3