(ГАЛЕРИЈА) 6 компании од Македонија и градоначалникот на Струмица во работна посета на Шпанија

Зголемената проектна активност помеѓу Македонија и ЕУ во оваа година, како и вмрежувањето на компании од Македонија со партнери од неколку Европски држави вроди со плод. Општина Струмица како лидер […]

» Read more

Вајгл, Кукан и Ховит: Новиот состав на Владата е ризик за распаѓање на Договорот од Пржино и го загрозува реформскиот процес и евроатлантската перспектива

Тројцата европарламентарци Ричард Ховит, Иво Вајгл и Едвард Кукан кои посредуваа во постигнувањето на Договорот од Пржино денеска во заедничка изјава ја изразија својата загриженост поради неуспехот на четирите партии […]

» Read more

Македонија ги одбележува Денот на Европа и победата над фашизмот

Со повеќе активности во Македонија денеска се одбележува 9 Мај – Денот на победата над фашизмот и Денот на Европа. „Младите и мобилноста“ е настанот што го организира Националната агенција […]

» Read more

Ванхауте во интервју за Фокус: ЕУ ја стокми црната листа за фамилијата

Во новиот број на неделникот „Фокус“ ќе читате: ПРОТЕСТИЈАДА ЗАЧИНЕТА СО ЧАВКИЈАДА „Протестијадата“ инспирирана од Иванов, предизвика „Чавкијада 2016“, која се одвива под мотото „Глупоста нема граници“. Главниот лик, кој […]

» Read more

ДВ: ЕУ подготвува санкции против македонски политичари и одземање на препораката!

Санкции за водечки политичари и одземање на препораката за почеток на преговорите со ЕУ. Тоа се следните чекори на ЕУ по откажувањето на преговорите во Виена, дознава Дојче веле од […]

» Read more

Ноје цирхер цајтунг: Иванов го исклучи штекерот, пучот на Претседателот го уништува кризниот менаџмент на ЕУ

Малкумина веруваа дека Иванов ќе се осмели „да го исклучи штекерот“ среде постапка против членови на политичката елита, пишува „Ноје цирхер цајтунг“. Весникот оценува: „Пучот“ на Претседателот го уништува кризниот […]

» Read more

ЕУ: Сите партии да ја поддржат работата на СЈО

Вашингтон, Брисел и Лондон едноглaсни – одлуката на шефот на државата сериозно ја доведува во прашање заложбата за владеење на правото во земјава. Меѓународната заедница во првичните реакции изрази сериозна […]

» Read more

ЕУ и САД ги повикаа лидерите да ги спроведат договорот од Пржино

На 6. април беше пропуштена можноста да се создадат услови за кредибилни избори. Затоа Европската Унија и САД ги повикаа политичките лидери да ги спроведат политичките договори од Пржино и […]

» Read more

НА ЖЕШКА ЛИНИЈА: Могерини – Заев – Хан!

Брисел  бара  македонските политички партии во наредните денови и недели да  направат максимални  напори  за да се обезбедат  услови за  веродостојни избори, во интерес на земјата и нејзините граѓани. Од […]

» Read more
1 2 3 4