Хан: Важно е да има избори прифатени од меѓународната заедница

Еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување Јоханес Хан за Радио Слободна Европа изјави дека во Македонија е важно да се одржат избори кои ќе бидат прифатени од меѓународната […]

» Read more

ФРОДЕМ: Потписот на Трајко Вељаноски правнички не значи ништо

„ФРОДЕМ најостро реагира на суспендирањето на договорот од „Пржино“ од страна на Емил Димитриев, кој противправно се стави во позиција на времен премиер кој поништува поединечни акти и одлуки. Владата […]

» Read more

Орав за медиумите: Нема правично известување, нема целосен пристат до јавни информации, независноста на регулаторното тело не е запазена…

Конференција „Поддршката од ЕУ за слободата на говорот и слободата на изразувањето“ се одржува денеска во Скопје како последователен настан на регионалната „Speak Up“ конференција што во ноември лани се […]

» Read more

Борко Ристовски две години во Барселона

Борко Ростовски, голманот на Рајн Некар Ловен и македонската ракометна репрезентација, од наредната сезона ќе биде член на Барселона. Информацијата, дека Ристовски ќе му се приклучи на актуелниот европски првак, […]

» Read more

ЕУ и Турција постигнаа договор за бегалската криза

Челниците на Европската унија по повеќечасовни преговори утринава во три часот во Брисел ја завршија средбата со Турција посветена бегалската криза и договорија принцип на заеднички договор за управување со […]

» Read more

Хојт Брајан Ји порачува спроведување на фер и демократски избори за подршка на Евроатланските интеграции

Спроведување на фер и демократски избори со цел подршка на македонските евроатлански интеграции е клучната порака која американскиот помошник државен секретар Хојт Брајан Ји им ја пренел на лидерите на […]

» Read more

Хојт Ји ќе ја посети Македонија, на агендата СЈО и договорот од Пржино

Заменик помошникот државен секретар во американскиот Стејт Департмент Хојт Ји в четврток ќе престојува во Македонија. Тема на неговите средби со македонските политичари ќе биде исполнување на договореното во Пржино, […]

» Read more

Американска амбасада: разговорите за медиумите ќе продолжат

Американската амбасада вели дека САД и Европската унија ќе продолжат да дискутираат со политичките партии за прашањето за медиумите. Ова е одговорот кој амбасадата го испрати до НОВА на прашањето […]

» Read more

Германија: Нема услови за избори според европски стандарди

Германското Министерство за надворешни работи денеска оцени дека во Македонија нема услови за избори според европски стандарди и ја повика владеачката ВМРО-ДПМНЕ се повикува на одговорност, пренесува Дојче Веле на […]

» Read more
1 2 3 4