Колку територија изгуби ИСИС во 2015-та?

Терористичката организација ИСИС, во 2015-та имаше огромни загуби, како резултат на руските бомбардирања, но и на копнената офанзивата на курдската, ирачката и сириската армија. Исламска Држава имаше окупирано огромна територија […]

» Read more

Убиени тројца лидери на ИСИС, меѓу кои и министерот за финансии

Американската авијација во воздушни напади, кон цели на ИСИС во Ирак, успеала да го ликвидира минитерот за финансии на Исламска Држава, како и уште двајца високи лидери на терористичката организација. […]

» Read more

И Велика Британија од денеска започна со бомбардирање врз цели на ИСИС во Сирија

Британското министерство за одбрана утринава потврди дека воени авиони од типот Торнадо, синоќа бомбардирале цели на ИСИС во Сирија. Инаку, дури доцна синоќа Британскиот Парламент ја одобри акцијата во Сирија […]

» Read more

Дали Нострадамус ја предвиде бегалската криза и војната во Сирија!?

Еден од стиховите на Нострадамус, е толку фрапантен и ја опишува бегалската криза и војната во Сирија толку прецизно, иако на индиректен начин. Настаните во светската историја и политика не […]

» Read more

(ВИДЕО) Франција и Русија постигнаа договор заеднички да се борат против Исламска Држава во Сирија

Францускиот претседател Франсоа Оланд и рускиот Владимир Путин договорија начелна соработка за уништување на Исламска Држава. Првично е договорена соработка кон размена на разузнавачки податоци за распоредот на силите на […]

» Read more

(ГАЛЕРИЈА) Ова се руските стратешки бомбардери кои го срамнија со земја сирискиот град Рака

Кога сакате да уништите прецизно одбрани цели праќање мали но брзи авиони, таканаречени ловци, кои ги уништуваат целите со многу голема прецизност. Но, кога сакате да уништите цел град праќање […]

» Read more

Џихадист уапсен откако го преминал Арктикот со велосипед

Исламист осомничен за тероризам го преминал Арктикот со велосипед за да влезе во Европа. Ирачанецот Мутар Мутхана, со уште неколку лица, пристигнал во руското пристаниште Мурманскс. Од таму, тие со […]

» Read more
1 2 3