Могерини, Валс, Столтенберг: Нападите во Брисел се многу тажен ден за Европа, ние сме во војна

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини изјави дека денеска е тажен ден за Европа по нападите во Брисел. Ова е многу тажен ден за Европа. […]

» Read more

Меркел ја затвара вратата за бегалците

Германската канцеларка Ангела Меркел, вчера на конгресот на нејзината партија ЦДУ, изјави дека Германија треба значително да го намали бројот на бегалци кои влегуваат на нејзина територија. Германија во претстојниот […]

» Read more

3 милијарди евра од ЕУ за Турција за справување со бегалската криза

Турција ќе добие помош од 3 милијарди евра од Европската унија за справување со бегалската криза. Сумата, која е главно наменета за бегалските кампови во Турција, може и дополнително да […]

» Read more

Германија планира да испрати 1200 војници во борбата против ИСИС

Германските медиуми, од висок извор во германската армија, најавија дека Германија планира да испрати околу 1200 војници во борбата против ИСИС во Сирија. Германската канцеларка Ангела Меркел, најави дека Германија […]

» Read more

Камерон ја поддржа Франција за воздушните напади против ИД

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска во Париз ја поддржа одлуката на Франција за почне воздушни напади на позициите на Исламска држава во Сирија и додаде дека од британскиот парламент неделава […]

» Read more

Џихадист уапсен откако го преминал Арктикот со велосипед

Исламист осомничен за тероризам го преминал Арктикот со велосипед за да влезе во Европа. Ирачанецот Мутар Мутхана, со уште неколку лица, пристигнал во руското пристаниште Мурманскс. Од таму, тие со […]

» Read more

Франција бара строги контроли на Шенген-зоната и за граѓаните од ЕУ

Франција бара граѓаните на ЕУ што влегуваат во шенгенската зона да бидат подложени на истите строги проверки како и патниците што доаѓаат од земји надвор од Унијата, јавува „Би-Би-Си“. Официјален Париз, исто така, […]

» Read more

Могерини: Сите сили на ЕУ се насочени во борбата против исламистичкиот тероризам

Состанокот на министрите за надворешни работи на Европската унија, одржан денеска во Брисел, целосно е фокусиран на осигурување на безбедноста во Европа, разбивање на тероризмот и на уништување на Исламска држава […]

» Read more
1 2