(ВИДЕО) Над 1000 американски тенкови во одбрана на Полска од евентуална инвазија од Русија

Деновиве во Полска пристигнаа преку 4.000 американски војници, како и над 10.000 оклопни возила, хамвија, транспортери и тенкови, кои во полна воена подготвеност симулираат одбрана на Полска и балтичките земји […]

» Read more

(ГАЛЕРИЈА) Раскошната претседателска палата на Ердоган

Отоманските султани може да му позавидуваат. Ваква палата немал ниту Суљеман Величествениот. Ви ја прикажуваме палатата на „новиот турски султан“ Ердоган Први, која официјално чинеше 615 000 000 € (615 милиони […]

» Read more

Победи на Берни Сандерс и Тед Круз во Висконсин

Берни Сандерс издвијува победа кај Демократите, а Тед Круз кај Републиканците во сојузната американска држава Висконсин. Пред клучните избори во Њујорк за Демократите, Берни Сандерс, победи уште еднаш по шести […]

» Read more

Протести во Рејкјавик со барање за оставка на премиерот на Исланд

Неколку илјади демонстранти се собраа синоќа пред зградата на Парламентот во Рејкјавик, со барања за оставка на премиерот Сигмундур Гунлаугсон. Протестите беа организирани откако неговото име се најде меѓу политичките […]

» Read more

Могерини, Валс, Столтенберг: Нападите во Брисел се многу тажен ден за Европа, ние сме во војна

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини изјави дека денеска е тажен ден за Европа по нападите во Брисел. Ова е многу тажен ден за Европа. […]

» Read more

Веќе се поизвесно дека Клинтон ќе победи кај Демократите, а Трамп кај Републиканците

Вчерашните внатрепартиски избори во 6 сојузни држави во САД веќе наговестија кои ќе бидат следните претседателски кандидати и кај Демократите и кај Републиканците. Кај Демократската партија работите се веќе многу поизвесни. […]

» Read more
1 2 3 13