(ВИДЕО) Ечат македонски песни во Република Грција

Дали е на повидок крај на балканскиот национализам? Можеби не целосно, но работите сигурно се движат во подобра насока. Пред само неколку месеци на грчката национална телевизија ЕРТ се емитуваше […]

» Read more

(ВИДЕО) Калиопи не успеа да влезе во финалето на Евровизија

Оваа вечер беше значајна за Македонците, бидејќи Калиопи ја застапуваше нашата земја на овогодинешната Евровизија, која се одржа во Стокхолм, Шведска. Исполнувајќи ја песната „Дона“, Калиопи настапи неверојатно, моќно и […]

» Read more

Македонски играни филмови во Домот на култура во Кавадарци

На репертоарот на Домот на културата „Иван Мазов – Климе“ Кавадарци, наредните две недели се два македонски играни филмови од поновата филмска продукција. Од понеделник до среда со почеток од […]

» Read more

Одбележување 73 години од холокаустот на македонските Евреи

Еврејската заедница во Република Македонија денеска ќе одбележи 73 години од депортацијата и холокаустот на 7.144 македонски Евреи во концентрацискиот логор Треблинка. Годишнината од тој трагичен настан се одбележува со […]

» Read more

Филмот “Три дена во септември ” утре премиерно пред публиката во Штип

По минатонеделната проекција на филмот „Последниот Македонец – патот до истребување“, љубителите на седмата уметност во Штип, оваа недела ќе имаат можност да го прогледнат „Три дена во септември“. Филмот […]

» Read more

Македонките најрано од сите Европјанки стапуваат во брак

Според просечната возраст за стапување во брак, која ја објави пребарувачот Quandl, Македонките заедно со Молдавките, најрано стапуваат во брак од сите останати народи во Европа. Но и Македонците го […]

» Read more

Два македонски филмови се закитија со награди на Фестивалот на анимирани филмови

Рускиот краток анимиран филм „Без космосот не можеме да живееме“ на авторот Константин Бронзит е добитник на „Златна тула“ на Меѓународниот фестивал на анимиран филм „Анимакс Скопје Фест“. Македонскиот автор […]

» Read more
1 2