Еуро 2016: Италија триумфираше против Белгија

Со головите на Грацијано Пеле и Емануеле Ѓачерини, Италија славеше против репрезентацијата на Белгија во првото коло на групата Е.

Недоприлив беше голот на Џанлуиџи Буфон за Белгијците, иако имаа неколку шанси да ја затресат мрежата. Пеле со одличната асистенција на Леонадо Бонучи ја доведе репрезенатцијата на Италија во водство, а Антонио Кандеврера му асистираше на Пеле за конечниот резултат од 2: 0.